Eğitim Koçluğu

KOÇLUK NEDİR?

İstenen performansa ulaşmak için koç ve danışan arasında kurulan planlı bir gelişim ilişkisidir. Danışanın özel ve profesyonel yaşamda gelişiminin sağlanmasını hedefleyen ve tümüyle güven ve gizlilik esasına dayanan bir süreçtir.Hayatın dinamikleri içinde her an oluşacak yeni olayları kontrol etmek için ve farkındalıklar  yaşayıp çözümlere ulaşmak için  destek olur.

Koçluk çalışması, kararlılık ve devamlılık gerektiren bir çalışmadır. Bu bağlamda koçluk çalışması,yıl boyunca 15 günde bir gün 2 ders olarak sürdürülerek gerçekleşmektedir. Toplamda bir yıl için her öğrenci 28 saatlik koçluk eğitimi almaktadır. Koç kişi geleceğini inşa ederken, kişinin içindeki potansiyelin ortaya çıkmasını sağlar, kişiyi motive eder, çözüme odaklar, yeni hedefler bulunmasını sağlar, hayatı kontrol etmeyi ve problemler yerine çözümlere odaklanılmasına yardımcı olur.

Değişimi sağlar, bu değişimi sürdürebilir hale gelmesine yardımcı olur. Korkularla baş edilmesine ve duyguları kontrol etmeye destek olur. Tabii bunun sonucu kişinin hayatında başarı, mutluluk ve doyum olarak döner. Koçlar süreci yönetir, dolayısıyla koçluk süreç ve çözüm odaklıdır. Buna göre belli bir zaman koçluğun sürdürülmesi gerekir ki değişim hayatın bir parçası haline gelebilsin. Sonuç olarak, yaşamın her alanında destek olacak ve bu yolculukta yol arkadaşlığı yapacak koçluk oldukça etkilidir.

ÖĞRENCİ KOÇLUĞU NEDİR?

Öğrencilerin kendilerini tanımaları  ve kişisel stratejilerini belirleyebilmeleri için PROFESYONEL DESTEK  sağlayan koçluk hizmetidir.

ÖĞRENCİ KOÇLUĞU İŞLEYİŞİ

 • Öğrencilerle 2 haftada bir görüşülür.
 • Her seansta farklı uygulamalar kullanılır.
 • NLP,imajinasyon teknikleri koçluğu destekleyen diğer tekniklerdir.
 • Öğrencinin gelişimi sağlanırken ebeveynleri de aynı gelişim süreci içinde tutulur.
 • Tüm görüşmelerde gizlilik esas alınır.
 • Tüm seanslar sonunda yeni eylem adımları oluşturulur.
 •  Hafıza teknikleri,öğrenmeyi öğrenme teknikleri ve anlayarak hızlı okuma teknikleri gerektiğinde gelişimin sağlanması açısından öğrenciye verilir.
 • Zaman içinde öğrenciye mentörlük yapılarak öğrencinin gelişmesi sağlanır.

KİMLER ÖĞRENCİ KOÇ’LUĞUNA İHTİYAÇ DUYAR?

 • Sınavlara hazırlanan, kendisini stres altında hisseden öğrenciler,
 • Sınav esnasında çok heyecanlanarak bildiklerini unutan öğrenciler,
 • Sınavlardan korkan öğrenciler,
 • Ders çalışma esnasında zihnini derse odaklanmada zorlanan öğrenciler,
 • Ders çalışma yöntemini bilmeyen öğrenciler,
 • Ders çalışmayı erteleyen öğrenciler,
 • Çalıştıkları dersi hafızalarında tutamayan öğrenciler,
 • Özgüven sorunu yaşayan öğrenciler
 • Başarısız olacağından korkan öğrenciler,
 • Gelecekte hangi mesleğin kendine uygun olduğunu tespit edememiş öğrenciler,

ÖĞRENCİ KOÇLUĞUNUN YARARLARI

 • Öğrencilerde görülen disiplin problemleri büyük ölçüde azalır.
 • Yaratıcılığı ve başarıyı destekleyen bir eğitim ortamı yaratır.
 • Sorumluluk duygusu, iç disiplin ve özgüven geliştirirler.
 • Okulun akademik ve sosyal başarısı yükselir.
 • Çocukların kendi eğilimlerini fark etmeleri, yeteneklerine, içsel kaynaklarına ulaşmaları sağlanır.
 • Motivasyonları artar.
 • Öğrenme kolaylaşır, öğrenciler öğrenmeyi severler.
 • Öğrenciler kendi kararlarını verebilmeleri, kendi yaşamlarının liderleri olmaları için desteklenirler.

 

DAHA RAHAT BİR GENÇLİK KEYİFLİ ,MUTLU,BAŞARILI ÖĞRENCİLİK YILLARI İÇİN ÖĞRENCİ KOÇLUĞUNU DENEYİN,GELİN BERABER
GELECEĞİ İNŞA EDELİM.

 

HARİTA VE ARAZİ

Koçluk Eğitiminde ilk adım, haddinizi aşmanıza izin vermektir. Bir haritaya baktığınızda onun gerçek araziyi her şeyi ile yansıtmadığını bilirsiniz.Bir rehber, yolunuzu bulmada size ne kadar yardımcı olsa da her şeyi söylemez: Nemli bir sonbahar gününde etrafın nasıl koktuğunu, gökyüzü kara bulutlarla kaplandığında canlı yeşil renklerin nasıl göründüğünü, ne kadar ses olduğunu, otların hızını, ne kadar kesildiğini, asfaltın ne kadar sert olduğunu, çamuru ne kadar içine çektiğini......

Gerçek arazi budur. her birimizin zihin ve vücudumuz hakkında bilebildiği, en iyi ihtimalle harita gibidir. gerçek olandan çok daha zengin olan bir seyir yardımcısı gibi...Ama bazı insanlar, kendi kişisel haritaları gerçeğin ta kendisiymiş gibi davranma eğilimi gösteriyorlar ve sonra zihinlerindeki harita, yaşadıkları gerçeği şekillendiriyor. Bazı yeteneklere ya da niteliklere sahip olduğunuzu düşündüğünüzde veya tersinde bunların sizde eksik olduğunu düşündüğünüzde kendi haritanıza başvurursunuz. ve bunu her yaptığınızda kendi gerçeğinizi de harita haline getirmiş olursunuz. İçsel koçluk, kendi haritanızın size hayatta nasıl yardımcı olacağını, hayatınızı daha da zenginleştirmek için ondan nasıl yararlanacağınızı keşfetmenin yolunu gösterir. Bu biraz, köşesinde "Burada ejderhalar var" yazan eski haritalara benzer. Ya da coğrafya bilgisinin eksik olduğu zamanlarda Kuzey Batı Boğazı´nın var olduğunun farzedilmesine veya sürekli batıya gidince Çin´e ulaşılacağı düşüncesine...İçsel koçluk daha fazla kesin bilgiye ulaşmanıza yardım eder; çünkü bazı sınırlayıcı bölgesel varsayımlarınızı askıya almanıza yardımcı olur ki böylece daha fazlasını merak edip keşfedebilirsiniz.

Bununla beraber, haritaların kendilerine has kullanımları vardır. Yolunuzu bulmak için harita kullanırken, kendiniz hakkında zaten bildiğiniz bir konuyu, herhangi birimizin yapabileceği en heyecan verici türden bir yolculuk için temel olarak kullanabilirsiniz: Yolunuzu belirginleştirebilir ve daha bilinçli bir şekilde takip edebilirsiniz. her ne kadar size ait olsa da şu an için aşina olmadığınız topraklara aşina hale gelebilirsiniz.  

Bilincinizin dışında olduğundan, içsel bölgelerinizin geniş bir kısmı size yabancı kalacak.Bunun iki sebebi olabilir. İlki, tecrübelerinizin bazı yönlerine dikkat etmemenizdir. Örneğin, hisleriniz ve rüyalarınız bilincinize çıkabilir ama onun tarafından yaratılmaz. İkinci sebep ise iç bölgelerinizin bazı parçalarına sizin tarafınızdan anında ulaşılamamasıdır. Sanki sizinle ve hafızanız ya da fizyolojik işleyişinizin arasında bir perde varmış gibi,. Fakat bilinçli "siz" i onlara bağlayan kanalları keşfeder ve onlarla bağlantı kurmayı öğrenebilirseniz, bunlar bile sizin için daha ulaşılabilir hale gelir.4

KOÇLUK EĞİTİMİNİN FAYDALARI

Ülkemizde gün geçtikçe daha sık duyulmaya başlanan koçluk kavramı, kişinin performansını arttırmayı hedefleyen bir metod olarak karşımıza çıkıyor. Yöneticiliğin bir boyutu olarak kurum içinde kullanılabilen koçluk, aynı zamanda danışmanlar tarafından her kesime hitap eden bir hizmet olarak ta sunulabiliyor. Pfizer, Unilever, American Express, Philips gibi dünya devlerinin yöneticileri koçluk metotlarından faydalanıyorlar. İş dünyasında yönetim basamaklarını tırmandıkça kişilerin performansları hakkında aldıkları geribildirim azaldıkça, üst düzey yöneticiler kendilerine yapıcı geribildirim verecek bir koça ihtiyaç duyuyorlar.

Dünyada şirketler yönetici koçluğu hizmeti için yıllık 150.000- 1.000.000 USD´lara kadar geniş bütçeler ayırıyorlar. Bu kadar yüksek yatırıma acaba değiyor mu? Manchester Inc.tarafından yapılan bir araştırmanın sonuçları, fazlası ile değdiğini gösteriyor. Koçluk programlarına yapılan yatırımın geri dönüşü, yapılan ilk harcamanın 5.7 katı olarak bulunmuş. Aynı araştırmaya göre, bu hizmeti alan yöneticilerde de çok olumlu gelişmeler saptanmış.

Koçluk, kişini üzerinde kalıcı bir değişim sağlar. Peki koçluk nasıl işliyor? Herşeyden önce koçluk programları, koç ile danışan arasında güven ve gizlilik gerektiren bir "ortaklık" ilişkisine dayanıyor. Bunun yanı sıra, karşılıklı sorumluluk ve istikrarlı bir çalışma gerekiyor. Koçun üzerinde durduğu konulara dönersek:

* Danışanın güçlü ve gelişmeye açık yönleri ile hedeflerini farketmek,

* Süreçteki temel amaç ise danışanın vizyonunu gerçekleştirmesi için eylem adımlarını belirlemek, performansını arttırmak ve süreç boyunca kendisine ayna tutmasını sağlamaktır.

* Programın işleyişi, koç ile periyodik olarak yapılacak birebir görüşmeler ve her seansın sonunda alınacak kararlara dayanıyor. Her görüşmede bir öncekinin kararları ve danışanın dönem içinde yaptıkları değerlendirilmektedir. Başarılar birlikte kutlanırken, danışanın, hatalardan ders çıkarması ve stratejisini sürekli olarak geliştirmesi sağlanmaktadır.

Galileo´nun bir sözü koçluk süreci için de anlamlı bir yaklaşım sunuyor: "Kimseye bir şey öğretemezsiniz; sadece cevabı kendi içinde bulmasına yardımcı olursunuz".

SİZ DE "KENDİ CEVAPLARINIZI" BULMAYA HAZIR MISINIZ? HAZIR OLDUĞUNUZU DÜŞÜNÜYORSANIZ, IQ PLUS BUTİK EĞİTİM MERKEZİNDE SİZİ BEKLİYOR OLACAĞIZ...