Makale

Makalelere Dön

DERS ÇALIŞMAMA BAHANELERİ...

                 Ders çalışmama bahaneleri: Ben akıllı değilim, öğretmen çok sıkıcı, çalışmaya vaktim yok...

 
Çalışmayı sevmeyen her insan gibi, başarılı olmayan her öğrencinin de mutlaka bunun için bir bahanesi olur. Psikolojik Danışman Dr. Nevin Dölek, bazı derslerde başarı göstermeyen öğrencilerin çeşitli bahanelere sığındığı düşüncesinde. Dölek, “Ben akıllı değilim, çalışmaya vaktim yok, öğretmen çok sıkıcı demeyin, motive olup ders çalışın” dedi. Dölek’in önerileri şöyle:
Yüksek bir akademik başarı, beceri ve isteğin birleşimine dayanır. Beceri öğrenen kişinin kullandığı stratejilerin toplamıdır. İstek ise, başarmaya dair motivasyon ya da seçimdir. Öğrenciler sık sık hatalı bahanelerde bulunarak başarısızlığı seçerler. Örneğin, zayıf performanslarını kişisel, “Ben akıllı değilim”, “Çoktan seçmeli testlerde iyi yapamıyorum” ya da çevresel “Öğretmen çok sıkıcı” veya “Çalışmaya vaktim yok” gibi faktörlere yorar. Bu tür hatalı atıflar kötü performans için bahane halini alır ve tehlikelidir. Çünkü daha etkili olabilecek öğrenme yaklaşımlarını engeller.
BAHANELERİNİZİ FARK EDİN
Motivasyonunuzun ve performansınızın kontrolünü sağlayabilirsiniz. İlk olarak, kulladığınız bahaneleri fark etmeniz ve performansınızın tüm sorumluluğunu üstünüze alacak seçimleri yapmanız gerekiyor. Motivasyonunuzu arttıran ve sınırlayan şeyleri anlamalısınız. Vereceğiniz en mantıklı karar, derslerinize uygun biçimde hazırlanmanızı sağlayacak belirgin öğrenme stratejileri geliştirmek olmalı. En sık kullanılan ama etkili olmayan stratejiler, notları kopyalamak, tekrar tekrar okumak ve bilgiyi ezberlemektir. Daha aktif yöntemler ise, metni işaretlemek, daha yaratıcı biçimlerde düzenlemek, çalışma soru ve cevapları hazırlamak, sınav ya da dersin içeriğini tahmin etmeye çalışmak olabilir. Motivasyon arttıracak ikinci, daha kısa vadeli seçenek de kendi takviyenizi sağlamak için ders çalışmaktır. Başarmak için ne gerektiğine dair bir plan geliştirir ve bu plana bağlı kalırsanız kendinize bir ödül hazırlayabilirsiniz.
ENGELLERİN ÜSTESİNDEN GELİN
Motivasyon geliştirici başka önemli stratejiler de var. Bir strateji etkili çalışmayı engelleyecek bariyerler, örneğin hatalı atıflar, başarısız zaman planlaması vs. tanımlayıp bunların üstesinden gelmektir. En uyanık, sakin şartlar altında ve çalışmaktan alıkoyulamayacak durumda olduğunuz anlarda bilinçli olarak ders çalışmayı seçin. Tüm derslere ve tekrarlara katılabileceğiniz zaman planları hazırlayın. Günlük olmasa da en az haftada bir gün notları ve metinleri aktif olarak çalışın, ki böylece aklınızda bir temel oluşsun. Ders çalışmaya ayırdığınız zamanlara bağlı kalın, başkalarının kendi ertelemelerine sizi de çekme çabalarına direnin. Son olarak, sınavlara birkaç gün öncesinden hazır olun ki, bir gece önce çekici bir şey olursa rahatça katılabilin, hazır olduğunuzun bilinciyle rahat olun. Pek de iyi olmayan akademik başarı, düşük becerilere ve düşük isteğe bağlıdır. Hatalı atıflar (bahaneler) çoğunlukla etkili performansı engellese de, bunları kontrol etmek mümkün ve gereklidir. En önemlisi, şunları anlamaktır: Kendi performansınızdan kendiniz sorumlusunuz. Daha motive olmuş ve etkili bir öğrenci olmanın adımlarını kendiniz atabilirsiniz! 
Diğer ders çalışmama bahaneleri
- Motive olmadım çünkü uzun vadeli kariyer hedeflerim yok
- Aldığım dersleri sevmiyorum
- Ders çalışmaktan hoşlanmıyorum
- Derslerim çok ağır
- Sabah derslerinde iyi değilim, çünkü sabah insanı değilim
- Ders çok karmaşık içerikli
- Çok nadir ders çalışmak geliyor içimden
 
 
 
 

neslihan aksoy

3 Kas (5 gün önce)
 
Alıcı: bana
 
 
 
 
 
Beyninizi daha iyi çalıştırmanın yolları:
(MUTLAKA OKUYUN)
1-İnsan beyninin ayaktayken ve açık havadayken yaklaşık yüzde 10 daha fazla çalıştığı düşünülmektedir.Önemli kararlarınızı alırken kapalı alandaysanız,´´volta atmayı´´deneyebilirsiniz.
2-Yürüyerek kolları sallamak beynin performansını olumlu etkiliyor.Önemli kararlarınızı açık havada,kollarınızı sağa sola sallayarak yürürken almaya ne dersiniz ?
3-Yabancı bir dil öğrenme beyni güçlendiriyor.Her gün birkaç yabancı ya da yerli yeni kelime öğrenip,kullanabilirsiniz.Sözlük okuyabilirsiniz.Alışveriş listesi veya telefon numaralarını ezberlemeyi deneyebilirsiniz.
4-Zihinsel jimnastik/antrenman yapın.Bunun için çeşitli bulmacaları çözebilirsiniz.Satranç gibi akıl oyunları oynayın.
5-Rutinden kurtulun.Rutin olarak tekrar ettiğiniz davranışlardan vazgeçin.Bazen telefonu sol elinizde tutun,çantanızı diğer elinizle taşıyın,evinize başka bir yoldan gidin.En azından bir günlüğüne televizyon kumandasını sık kullanmadığınız elinizde tutun.
6-Entelektüel zevklerinizi geliştirmek için her gün mutlaka iyi bir özdeyiş antolojisinden birkaç cümle okuyun.Beyninizi kaliteli cümlelerle besleyin.
7.Her gün güzel bir resme veya fotoğrafa bakmaya çalışın.Estetik algınız,gördüğünüz estetik şeyler kadar gelişir.
8-Sevdiğiniz bir müziği bir süre gözleriniz kapalı dinleyin.Beyin otoriteleri tarafından klasik müziğin zekaya 7 puan ekleyebildiği iddia edilmektedir.
9-Günde aklınızdan 60 bin ile 80 bin arası düşünce geçer.Bu düşünceler ne hakkındaysa,hayatınız da ona göre şekillenir.Unutmayın,kafanızda en çok neyi düşünürseniz,hayatınızda da onu çoğaltırsınız.
10-Bir konu hakkında düşünürken,nasıl düşündüğünüzü de gözlemleyin.Düşünmek üzerine düşünmek,beyin ve düşünce kapasitesini arttırır.
11-İyi bir uyku kaliteli bir beyin için şarttır.Çok uyuyorum diye üzülmeyin. Einstein´in günlük 10 saatten fazla uyuduğu biliniyor.24 saati geçen uykusuzluk beyinde sarhoşluğa benzer bir etki yapar.
12-Bol ve temiz oksijen beyin için çok önemlidir.Beynimiz ağırlık olarak vücudumuzun yüzde 2´sini oluşturduğu halde,vücuda gelen oksijenin yüzde 25´ini tüketir.Oksijensiz kaldığımızda ölümü gerçekleşen ilk organımız beyindir.Odanızın penceresini açarak kendinize bol bol oksijen ısmarlayın.
13-Farklı düşünme tarzları beyninizi geliştirir.Çocuklar ve hayvanlarla daha fazla vakit geçirin.Sizden farklı düşünen insanlarla konuşun.
14-Kullanılmayan organ körelir.Sürekli televizyon seyrederek beyninizi düşük viteste çalıştırmayın.
15-Beynin en tehlikeli yanı ´´ters çaba´´ kuralına göre çalıştığı anlardır.Başınıza gelmesinden en çok korktuğunuzu başınıza getirir! Buna ters çaba kuralı denir.Beyin odaklanılan hedef olumsuz olsa bile,bunu gerçekleştirmek için çalışır.Topluluk önünde konuşma yaparken ´´acaba heyecanlanır mıyım ?´´ diye düşünürseniz,heyecanlanırsınız.
16-Beyni yoran monotonluktur.Hayatınızı ne kadar renklendirirseniz,beyninizi o kadar neşelendirebilirsiniz.
17-Beyin kısa süreli hafızada beş ile yedi arasındaki bilgiyi işleyebilir.Yeni bir bilgi gelince,bu bilgilerden birini atar.Buna ´´sihirli sayı´´ kuralı denir.Bu kural aşılıp aşırı bilgi yüklenmesi durumunda beynimiz ´´servis dışı´´ olur.Hayatınızın en büyük kararlarını alırken ´´kafadan´´ değil,tıpkı beş haneli iki rakam grubunu çarparken yaptığınız gibi,bir kağıt üzerine yazarak ne yapacağınızı hesaplayın.
Makalelere Dön