Makale

Makalelere Dön

MOTİVASYON: KENDİNİ HAREKETE GEÇİREBİLME

50 ALTIN YAŞAM KURALI

BAŞARMA DÜRTÜSÜ-BAĞLILIK-GİRİŞİMCİLİK-İYİMSERLİK

Motivasyon, mutlu ve başarılı olmak için hayati önem taşır. Aşağıdaki ipuçları, kendi kendinizi motive etmenize ve bunu sürdüreb,lmenize yardımcı olacaktır. Bunlar, pratik ve sonuca yönelik tavsiyelerdir Uygulamadığınız sürece, genel kültürden öteye geçmeyeceklerdir.

1-HİKAYENİZİ YAZIN:

Temiz bir kağıda bir iki paragraf olacak şekilde arzu ettiğiniz geleceğin hikayesini yazın. Gelecekte yapmakta olduğunuz şeyi, yaadığınız yeri ve sahip olduklarınızı yazın. Bu sizi, hem şimdi hem de gelecekte motive edecektir.

2-GELECEĞİ GÖZÜNÜZDE CANLANDIRIN:

Gözlerinizi kapatın ve kendinizi gelecekte ne yapıyor olarak görmek istiyorsanız, onu yaparken canlandırın. Sağlıklı bir şekilde koşuyorsunuz, bahçenizdeki çiçekler ile ilgileniyorsunuz ya da çalışıyorsunuz. Örneğin hayaliniz küçük bir işyeri açmaksa, kendinizi açılış gününde, müşterileriniz ve çalışanlarınız ile selamlaşırken hayal edin. Böylece hayallerinizi somutlaştırabilirsiniz.

3- GEÇMİŞİ GÖZÜNÜZDE CANLANDIRIN:

Geçmişi gözünüzde canlandırdığınızda,daha önce nerede olduğunuzu ve ne kadar yol kat ettiğinizi görürsünüz.Planlı hedeflerinize ne kadar ulaştığınızı ve nerelerde hata yaptığınızı anlarsınız. Bu sizin doğru yolda ilerlemenizi sağlayacaktır. Bir şöförü düşünün, yalnızca önüne baksa ve dikiz aynasından yaralanmasa, nelere maruz kalabilir? Zaman zaman geçmişe bakmak, en az şöförün dikiz aynasına bakması kadar yararlıdır.

4- BÜYÜK DÜŞÜNÜN:

Geleceğiniz ile ilgili büyük düşünmekten korkmayın. Bu, kısa süreli başarısızlıklarınıza katlanmanızı kolaylaştıracaktır. Engeller sizi durduramayacaktır. Çünkü, sizin gözleriniz büyük hedefe kitlenmiş olacaktır. Uzun bir zamandan sonra sevdiğinize kavuşacağınızı düşünün. Onu tren garından almaya giderken, bardaktan boşanırcasına yağan, sizi sırılsıklam eden yağmur, rahatsız eder mi?

5-KENDİNİZİ EĞİTİN: 

Hedef ya da hayaliniz ile ilgili herşeyi öğrenin. Okuyun, konuşun, dinleyin ve deneyin. Eğer bir yazar olmak istiyorsanız, ders alın, kitaplar okuyun, yazın, diğer yazarlar ile konuşun, atölye çalışmalarına katılın.

6- DÜZENLİ OLUN:

Temiz, düzenli ve iyi organize edilmiş bir ev, ofis ve hayat, motive edilmiş akıl için olmazsa olmaz. niteliği taşır. Fiziksel dağınıklık, zihinsel dağınıklığa neden olur. Düzenli bir hayatınız olsun, böylece kendinizi her gün daha da zinde hissedeceksiniz. Örneğin gece yatma, sabah kalkma saatiniz düzenli olsun. Mutlaka kahvaltı edin ve sabah en az yarım saat yürüyüş yapın.

7- EVİNİZ VE OFİSİNİZDE MOTİVATÖRLERE YER VERİN:

Evinizde, ofisinizde, arabanızda, cüzdanınızda size hedef ve hayallerinizi hatıratacak sembollere, işaretlere, notlara ya da objelere yer verin. Bu hatırlatıcılar, sizin motivasyonunuzun devamının garantisi olacaktır. Son model bir araba sahibi olmayı mı istiyorsunuz? O halde hayalinizdeki arabanın resimlerini odanızın duvarına asın, cüzdanınızda saklayın ve ihtiyaç duyduğunuz an bakıp hedefinizi hatırlayın.

8- GÖNÜLLÜ ÇALIŞMALARA KATILIN:

Gönüllü olarak başka insanlara yardım edin. Bunu yaptığınızda diğer insanları mutlu etmenin ne kadar tatmin edici bir şey olduğunu farkedeceksiniz.

9- KENDİ MOTİVASYONUNUZ İLE BAŞKALARINI MOTİVE EDİN:

En iyi öğrenme yöntemi öğretmektir. Çocuklarınızın motive olmalarına, arkadaşlarınızın daha etkili hedefler belirlemelerine, eşinizin kişisel hayallerine ulaşmasına yardımcı olun. Onlara yardımcı olduğunuz zzmanlarda, aslında kendinize de yardım ediyor olacaksınız.

10- ÇOCUKLAR İLE ZAMAN GEÇİRİN:

Çocuklar ile zaman geçirmek size perspektif kazandıracaktır. İşteki ya da özel hayatınızdaki sıkıntı uya da endişeler, çocuklarınız ile oynadığınızda eriyip gider. Çocuklar her şeye basit yollu bakarlar ve bunu öğrenmek bile bizim için kar sayılır.

11- BADİLİK SİSTEMİ KURUN:

Eşinizin kendi gelişimine yönelik hedefleri ya da bir şeyleri başarmak isteyen yakın bir arkadaınız var mı? Eğer varsa, onlar ile "badilik sistemi" kurun. Birbirinizi motive edin, uyarın, cesaretlendirin ve hedeflerinde yardımcı olun.

12- KENDİNİZE BİR MODEL BULUN:

Kendisinden bir şeyler öğrenebileceğiniz rol model seçin. Bu kişi, sizin saygı duyduğunuz ve kendisi gibi olmak istediğiniz birisi olmalıdır. Saygı duyduğunuz bir insanı örnek aldığınızda tekerleği yeniden icat etmeniz gerekmeyecektir. Eğer çevrenizde böyle bir kişi yoksa, ünlü bir lideri, sanatçıyı ya da bilim adamını da rol model olarak alabilirsiniz. Kendisi ve yaptıkları hakkında tüm bilgileri edinerek hedeflerinize ulaşmak için kullanabilirsiniz.

13- YÜRÜYÜŞ YAPIN VE ARABA KULLANIN

Şöyle bir etrafı gezin ya da bulunduğunuz semtte arabanızla dolaşarak rahatlayın, serbest zaman geçirin. Hepimizin rahatlamaya ihtiyacı var ve aslında hızlı yürüyüşler yapmak, araba kullanmak, gerçekten iyi birer çözümdür. Bu şekilde yaptığınız mekan değişikliği, üzerinizdeki olumsuz havayı dağıtacaktır.

14- BAŞARI HİKAYELERİNİ OKUYUN

Etrafınızdaki insanların başarı hikayelerini okuyun. Günlük gazetelerde bile size ilham verebilecek, motive edecek ve harekete geçirecek düzinelerce küçük başarı hikayeleri vardır. Kütüphaneler, sıradan insanların sıra dışı hikayelerini anlatan biyografi ve otobiyografilerle dolu..Hepsi, sizi başarıya ulaştırmak için raflarda heyecanla bekliyor!

15- MÜZİK DİNLEYİN

 Müzik sakinleştirir, heyecanlandırır, hüzünlendirir ve hatta motive edebilir. Koşu yaparken Rocky´nin film müziğini dinlemek, müziği motivatör olarak kullanamaya en güzel örnektir. Sizi motive edecek şarkıları belirleyin ve ihtiyacınız olduğu durumlarda onlardan yararlanın.  

16- MOTİVE EDİCİ FİLMLER İZLEYİN

Sizi motive eden filmlerin listesini yapın ve küçük bir arşiv oluşturun. Örneğin Forest Gump filmini izlemek pek çok kişiyi motive edebilir. Biliyorsunuz bu filmde IQ´su normal insanlardan çok daha düşük bir kişi, büyük başarılara imza atıyordu.

17- MOTİVE EDİCİ ALINTILAR OKUYUN

Gerek internette gerekse kitaplarda size ilham verecek ve motive edecek binlerce alıntı bulunuyor. İnternette dolaşın ve arayın. Çiçeklerden bal toplar gibi bilgiler toplayın. Bunlar işinize çok yarayacaktır. Çünkü hepimizin hayatı yorumlama biçimi farklıdır. Hayata farklı açılardan bakmanızı sağlayacak hikayeler bile çok işinize yarayacaktır.

18- SAĞLIKLI BESLENİN

Mutlu bir yaşam için sağlıklı beslenmek çok öenmlidir. İyi bir diyet, sizin vücut sisteminiz için gerekli olacak tüm besin, vitamin ve mineraller içerir. Fazlası zaten zararlı olacaktır. Ne demişler, "sağlam kafa, sağlam vücutta bulunur". Vücudunuz ve motivasyonunuz için sağlıklı beslenin.

19- YETERİNCE UYUYUN

Bazı insanlara 6 saat uyku yeterken, bazıları için 8 saat gerekli olabilir. yeterince uyuduğunuza emin oluncaya kadar uyuyun. Ancak 8 saatten fazla olmamasına da dikkat edin. Düzenli ve yeterli bir uykuya sahip olmanın, hem vücudunuz hem de zihniniz açısından ne kadar yararlı olduğunu göreceksiniz.

20- SÜREKLİ ÖĞRENİN

En önemli ders budur... Etrafınızdaki dünya hakkında sürekli öğrenmeye devam edin ve asla durmayın. Sizi ilgilendiren şeyler hakkında okuyun, dinleyin ve öğrenin. mesela sorulan bir soruya "bilmiyorum" demenin tadını çıkarın ancak sonra hemen öğrenin...Meraklı olun. Biliyorsunuz, merak ilmin hocasıdır...

Hedefler olmadan, hayatınızda kalıcı değişiklikler yapmanız oldukça zordur. Aşağıdaki ipuçlarını kullanarak etkili ve verimli hedefler belirleyebilirsiniz.

21- HEDEFLERLE ÇALIŞIN

Hedefler ile ilgili en önemli ipucu bu: HEDEFLERLE ÇALIŞ..!

Hedefler, hayatınızın tüm alanlarındaki gelişiminiz için önemlidir. Eğer hedefsiz çalışıyorsanız, gelişiminizde büyük güçlükler ile karşılaşırsınız. İstediğinizi elde etmek için, işinizi şansa bırakmanız hiç te iyi bir yol değildir. Earl Wilson´un güzel bir sözü var.Diyor ki: "Başarı mı? Başarı tamamen şansa bağlıdır. İnanmazsanız başarısız insanlara sorun..!"

Hedeflere çalışın, onlar size başarıyı ve yanında meyvesi olan mutluluğu getirecektir.

22- BEYİN FIRTINASI YAPIN

Temiz bir kağıt ve kalem alın. Uygun bir ortama geçin. Kimsenin sizi rahatsız etmeyeceği, telefondan uzak...

Sonra düşünün, düşünün ve tekrar düşünün. Aklınıza gelen her düşünceyi yazın. Parasal hedefler, kişisel hedefler, ilişkisel hedefler, sağlıksal durumlar ve benzeri..Tüm fikirleri yazın.

Bitirdiğinizde, üzerinde çalışmak için gereğinden fazla hedefiniz olacak. Bunlar arasından sizin için önemli olanları seçin.

23- HEDEFLERİ KAĞIDA YAZIN

Üzerinde çalışacağınız hedefi seçmeden önce onu bir kağıda yazın, hedeflerinizin somutlaşmasını sağlayın. Böylece sizin için gerekli olup olmadığına daha kolay karar verebilirsiniz.

24- HEDEFİ SEÇME NEDENLERİNİZİ YAZIN

neden bu hedefi seçtiniz? hedeflerinizden her biri için "Bunun bana ne yararı var" sorusunu sorun. hedefi seçme nedenlerinizi kolaylıkla açıklayabiliyor olmalısınız. Eğer açıklayamıyorsanız, bu hedefi listenizden silin ve diğerine geçin.

25- HEDEFLERİNİZİN SPESİFİK OLMASINI SAĞLAYIN

Hedeflerinizin etkili olabilmesi için onu spesifik olarak ele alın.

mesela, "Etrafımızdaki sosyal ortam ile ilişkilerimizi geliştirmek" çok önemli ve yapmaya değer olabilir, ancak hedefiniz adına çok geniş bir tanımlama olacaktır. Bunun yerine, daha spesifik bir hedef belirleyin. Mesela tatil günlerinde sanatsal bir gösteriye bilet organize etmek, veya bilgi ve deneyimlerinizi paylaşabileceğiniz bir sohbet konusu etrafında buluşabilecek organizasyonların öncüsü olmak...Tüm bunlar sizi hedefinize daha kolay ulaştırabilir.

26- TERMİNLER KULLANIN

Hedeflerinizin gerçekleşmesini engelleyecek en ölümcül şey, ertelemektir. Bu problemin üstesinden gelebilmenin en iyi yolu termin kullanmaktır. Hedeflerinizde yaptığınız gibi, terminlerinizi de spesifikleştirin. Elimdeki projeyi 5 ocak 2004´e kadar bitireceğim, gibi...

27- BAŞLAMA TARİHİ KULLANIN

Termin önemli, ancak onun kadar önemli olan başka bir konu var ki bu da başlama zamanının net olmasıdır. Hedefiniz için yola çıkarken, başlama tarihini ertelemeye yönelik pek çok nedeniniz olacaktır. Bunun üstesinden gelmek için başlama tarihi belirleyin. ve o tarihe sadık kalın.

28- BÜYÜK HEDEFLER SEÇİN

hedeflerinizin etkili olabilmesi için, ulaşılabilir-zor olması olması önemlidir. Eğer hedefiniz başarılması kolay bir hedef ise motivasyonunuz düşer. Hedefleriniz ulaşılabilir olmalı, ancal aynı zamanda sizin mevcut yetenek ve becerilerinizi geliştirmenizi gerektirecek kadar da zor olmalıdır.

29- ULAŞILABİLİR HEDEFLER BELİRLEYİN

Ulaşamayacağınız hedefler belirlemek, sonunda sizde hayal kırıklığı, kızgınlık ve özgüven sarsılması yaratır. hedefleriniz ulaşılabilir-zor ve mantıklı olmalıdır.

30- DETAYLI AKSİYON PLANI HAZIRLAYIN

hedeflerinizin her bölümü için adım adım detaylı aksiyon planı hazırlayın. Pek çok hedef, ne zaman ne yapılacağı planlanmadığı için başarısızlığa uğrar. Yapacağınızı planlayın ve planladığınızı yapın.

31- ABARTMAYIN (GEREĞİNDEN FAZLA HEDEF İLE ÇALIŞMAYIN)

Aynı anda çok fazla hedef üzerinde çalışmayın. Başlamak için bir ila üç arası hedef uygun olacaktır.

32- İLERLEMENİZİ ÖLÇÜN

Çalışmalarınızdaki ilerlemeleri ölçün. 300 sayfalık bir roman yazman istiyor olabilirsiniz. 300 sayfayı birden hedeflemeyin. 25 ila 50 sayfalık artışlar şeklinde düşünün ve tamamladığınız sayfaların günlük çetelesini tutun. İlerlemenizi ölçmek, hedefiniz gerçekleşinceye kadar notivasyonunuzu en üst seviyede tutacaktır. 

33- İSTEK LİSTESİ HAZIRLAYIN

Kendinizi yapmak zorunda hissettiğiniz ya da yapmayı gönülden istediğiniz 10 kalemi maddeleyin. Bir iş kurmak, bir maratonda koşmak, Avrupa seyahati, japonca öğrenmek...gibi.

Bu listeyi ofisinizde ve evinizde panoya yapıştırın!

34- HATIRLATICILAR KULLANIN

Post-it´ler günlük görevlerinizi ve hedeflerinizi hatırlamanız için mükemmel araçlardır. Tabii abartmamak kaydıyla.

Birbiri üstüne geçmiş, ne olduğu okunmayan onlarca not, size hiç bir fayda sağlamayacaktır.

35- KENDİNİZİ ÖDÜLLENDİRİN

Kendiniz için ödüller belirleyin. hedefinize ulaştığınızda ya da küçük te olsa bir adım attığınızda kendinizi ödüllendirin ve bunu kutlayın. Çok çalıştınız, ve bunu hak ettiniz. Ailenizle dışarıda yemek yiyin, kısa bir seyahate çıkın ya da sizi mutlu edecek başka şeyler yapın.

36- DOĞRU KELİMELER KULLANIN

Günlük konuşmalarınızda "Bunu başarabilirim" ya da "Bir çözüm buluruz" gibi olumlu cümleler kullanmaya dikkat edin. Kurduğunuz cümlelerin sizin psikolojiniz ve davranışlarınız üzerinde son derece önemli etkileri olduğunu unutmayın. 

37- İYİMSER OLMAK İÇİN ÇABA HARCAMAYIN

İnsanların ne kadar başarılı oldukları, iyimser ya da kötümser olmalarına göre değişir. Pozitif davranışlara sahip olmak, üzerinde uğraşmanız gereken bir şeydir. Önemli olan, ne olduğunuz ya da olmadığınız değil, ne olabileceğinizdir.

38- ARKADAŞLARINIZI SEÇİN

Arkadaşlarınızın negatif davranışları mı var? Bu sizi etkiliyor mu??

Birlikte zaman geçirdiğimiz insanlar; çoğu zaman bizim tutumumuzu etkileyecektir. Eğer okul, işyeri veya evinizdeki bireyler sizi negatif yönde etkiliyorsa, bu durumu değiştirecek gerekli adımları atın.

39- DEĞİŞİME İHTİYACINIZ OLDUĞUNU NASIL ANLAYACAKSINIZ

Mutsuz olduğunuzu anladığınızda bunu kendinize ititraf edin ve kendinizi korumaya alın. Bu, yapılması çok zor olan bir şey, özellikle bir şeyleri kendinize itiraf edecek durumda değilseniz. yapılması zor olan ancak değerli bir özellik. karamsarlığa düşmeye başladığınızda bunun farkına varın ve durumu değiştirin.

40- DİĞERLERİNİN NE DEDİĞİNİ DİNLEYİN

Kendimize pozitif bir insan olduğumuzu söylemekten hoşlanıyor olabiliriz. Fakat bu her zaman doğru değildir. Arkadaşlarınızın ve ailenizin sizin davranışlarınız ile ilgili söylediklerine kulak verin. Duymak istemeyeceğiniz şeyler söyleyebilirler. fakat unutmamak gerekir ki hayatta en iyi değişimler yapıcı eleştirilerden gelir.

41- SİZİ NELERİN HUZURSUZ ETTİĞİNİ ÖĞRENİN

Sizi nelerin huzursuz ettiğini bildiğinizde, içinde bulunduğunuz olumsuz durumdan uzaklaşabilir ve bunun sonucu ortaya çıkan gerilim ve hayal kırıklıklarından korunabilirsiniz. Eğer kaçamayacağınız bir durum söz konusu ise onu daha iyi bir hale getirmek için neler yapabileceğinizi düşünün.

42- SİZİ NELER MUTLU EDER

Bu sizin psikolojiniz ve tutumunuz için hayati önem taşır. Sizin "mutluluk" tuşunuz, tutum ve davranışlarınızı tekrar ve tekrar geliştirmek için gereklidir. O gün kötü bir ruh halinde iseniz, kendi kişilik özelliklerinizi bildiğiniz için, mesela sabah kahvaltı yapıp yapmadığızı kontrol edin. Eğer yemediyseniz sisteminize besin aldıktan sonra 180 derecelik bir dönüşüm yaşayabilirsiniz.

43- ARA VERMESİNİ BİLİN

Şimdi dışarıya çıkın ve açık havada kısa bir yürüyüş yapın. Sıkıntı duyduğunuz durumlarda ara vermesini bilin. Bu sizin olaylara farklı bir persfektiften bakmanızı sağlayacaktır. mesela eşinizle problem mi yaşadınız, ya da öğrencisizni ve öğretmeniniz ile bir yanlış anlama halindesiniz, ani tepkilerden mutlak suretle kaçının. bir ara verin, etraflıca düşünün ve öyle harekete geçin. Bununla birlikte sürekli çalışmayın. Ara vermesini de bilin. Baltanızı bilemeden yeni odunlar kesmeye kalkışmayın.

44- HAREKETE GEÇMEDEN ÖNCE İKİ DEFA DÜŞÜNÜN

Harekete geçmeden önce, nedeniyle birlikte hareketiniz hakkında düşünün. Eğer yanınızdaki biri sizi de etkileyebilecek bir yanlış yaptıysa, hemen bağırıp çağırmayın. En iyi yanıt üzerine düşünün. Bunu iki kere yaptıktan sonra harekete geçin. İki kez dinleyip, bir kez konuşmamız için iki kulağımız ve bir ağzımız olduğunu unutmayın.

45- TEPKİ&YANIT (REACT VS. RESPOND)

Bu iki kelime, mutlu, istekli, pozitif insan ile üzgün, bitkin ve negatif insan arasındaki farktır. Hayatınızda sizi direkt ya da dolaylı olarak etkileyecek şeyler olduğunda, buna yanıt verin. Yani üzerinde düşünün, çözüme odaklanın. 

Eğer tepki verirseniz, nedenleri atlamış ve o andaki duruma odaklanmış olursunuz. Sonuçta, daha fazla sıkıntı ve hayal kırıklığı dışında elinize bir şey geçmez.

Tepki değil yanıt verin. 

46- SAHİP OLDUĞUNUZ DEĞERLERİN KIYMETİNİ BİLİN

Etrafınıza bakın ve sahip olduğunuz şeylerin değerini bilin. Arkadaşlarınız, aileniz, kariyeriniz, eviniz ya da başka herhangi birşey...Bu bile başlı başına bir mutluluk kaynağıdır. Kötü şeylerin hayatınıza nasıl girdiğinin önemi yok. Biz, sahip olduklarımızın güzellikleri için şükretmeliyiz.

47- HER ZAMAN MUTLU OLMAK ZORUNDA DEĞİLSİNİZ

Bazen, kendinizi kötü hissetmenizin hiç bir kötü yanı yoktur. her zaman dışadönük, heyecanlı, enerji dolu olmak zorunda değilsiniz. Bir şeyler yolunda gitmediği, kendinizi iyi hissetmediğiniz günler olacaktır. Dert etmeyin. Problemler geçer.

48- MANTIĞINIZLA HAREKET EDİN

Sorunlara mantığınızla yaklaşın. Duygularınız ile hareket ederseniz, sonuçlarına katlanmak zorunda kalırsınız.

49- DEDİKODUCULARDAN UZAK DURUN

Etrafınızdaki negatif konuşmalara katılmayın. Eğer konuşmanın bu yönde ilerlediğini görürseniz, özür dileyerek kibarca oradan uzaklaşın.

50- GÜNE İYİ BAŞLAYIN

Güne gülümseyerek başlayın. Bugün, başarılacak ve hoşlanılacak pek çok şeye sahip olacaksınız. Hayat kısa, ancak bugün geriye kalan hayatınızın ilk günü. Bunu asla unutmayın... 

 

Makalelere Dön