Makale

Makalelere Dön

MANTIK VE MATEMATİK İLİŞKİSİ

 1- HAFIZANIZI ZORLAYIN: Bazen çalan bir şarkının veya eski bir tanıdığın ismini hatırlamak istersiniz. Oradadır, tam da dlinizin ucunda, fakat bir türlü hatırlayamazsınız. Böyle bir durumda genel olarak ne yaparsınız? genellikle hatırlayamadığınız o ismi bir arkadaşınıza sorar ve doğru cevabı alınca "evet, tamam, buydu" dersiniz. Bir dahaki sefere, hatırlamak istedikleriniz için hafızanızı zorlayın. beyniniz de kaslarınız gibi uyarılacak ve ne kadar egzersiz yaparsanız o kadar güçlü olacaktır. Aynı yöntem telefon numaraları için de geçerlidir. Gündelik hayatımızda zaman zaman telefon numaralarını anımsamakta zorluk çektiğimizde kısa yolu seçer ve bilenlere sorarız. Ancak böyle durumlarda mesela telefonun tuşlarına bakın. Belirli bir düzen içinde zihinsel bir resim oluşturun. Bu egzersiz bile zihninizi çalıştırma konusunda büyük bir katkı sağlayacaktır.

2-DÜŞÜNDÜRÜCÜ OYUNLAR OYNAYIN: beyin kabiliyetinizi geliştirmek için düzenli olarak matematik olimpiyatlarına katılmanızı amaçlamıyoruz. Fakat sudoku, bulmaca, kolay matematik oyunları ve benzeri aktiviteler her zaman beyin becerilerinizi geliştirici özelliklere sahiptir. Burada düzenlilik önemlidir. Dolayısı ile bu oyun ve egzersizleri hayatınızın rutin gidişi içine yerleştirin. Satranç oynayın. Günlük 15 dakikalık bir egzersiz dahi beynin çok daha pratik bir çalışma moduna girmesi için yeterli olacaktır.

3-BİLGİSAYARDA FAREYİ DİĞER ELİNİZ İLE KULLANIN: Evet, dominant olmayan elinizi kullanmaya çalışırken, beyninizin sağ ve sol hemisferleri arasındaki sinirsel bağlantılar da uyarılmış olur. Bilimsel araştırmalar ortaya koymuştur ki; iki elini birden kullanabilen insanlar, beynin iki tarafını birbirine bağlayan sinir liflerine % 10 kat daha fazla sahiptir.

4-GECE UYKUNUZA DİKKAT EDİN: özellikle öğrencileri alakadar eden bir noktadır. California Üniversite´nin yapmış olduğu bir araştırmaya göre günde 21 saat uyanık kalan bir insanın yeterlilik kabiliyeti, hasta, sarhoş veya kendinden geçmiş birinin algı ve kavrayışı ile eşdeğerdir. Uyku, hafızamızı yeniler, problem çözebilme yeteneğimizi besler.

Makalelere Dön